"Guglanje za mudrice"

U ponedjeljak 29. listopada u sklopu Mjeseca hrvatske knjige s ciljem poticanja informacijske pismenosti održan je zanimljiv sat informatike za učenike 8. razreda u suradnji s učiteljem informatike Dariom Šincekom i školskom knjižničarkom Jasminom Balog. Pod geslom „guglajte, ali pametno ili pitajte knjižničare!" naši su osmaši imali priliku usavršiti tehnike guglanja na radionici koju su održale knjižničarke Sandra Mikac-Ciglar i Natalija Hrženjak Šopar iz Narodne knjižnice "Nikola Zrinski" Čakovec.

"Guglanje za mudrice" je program informacijskog opismenjavanja tinejdžera koji Narodna knjižnica "Nikola Zrinski" Čakovec provodi u međimurskim osnovnim školama. Polazište za razvoj programa je činjenica da su tinejdžeri danas zasuti velikom količinom nefiltriranih informacija koje su im dostupne putem različitih medija. Stoga je osmišljen ovaj program da ih se poduči kako da sami pronađu kvalitetne izvore na internetu i potakne na samostalno mudrije surfanje.

Uz stručno vodstvo knjižničarki, naši su osmaši naučili kako samostalno pronaći "dobre" informacije na internetu. Na radionici su praktično pretraživali sadržaje primjerene njihovom uzrastu koristeći izvore kao što su: Google (slike, videozapisi, web, karte), Wikipedija, servis "Pitajte knjižničare", knjižnični katalozi, mrežne stranice Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža itd.

objavio: Jasmina Balog   datum: 30. 10. 2018.