MATIJA IZABRAN ZA PREDSTAVNIKA NEF – EUROCHILD HRVATSKE

Matija Mozeš učenik 6. razreda Osnovne škole Kuršanec i Vijećnik Dječjeg vijeća grada Čakovca, sudjelovao je na prvoj konstituirajućoj sjednici 2. saziva Nacionalnog foruma Eurochilda – NEF Hrvatske. U 2. sazivu NEF-a Hrvatske je  još 12 dječaka i djevojčica iz  osam gradova u Republici Hrvatskoj,  a to su Bjelovar, Solin, Duga Resa, Jastrebarsko, Koprivnica, Opatija, Pregrada i Velika Gorica.  U jakoj konkurenciji kandidirane djece iz cijele države, Izabran je kao predstavnik Grada Čakovca prijatelja djece u 2. saziv NEF-a.

NEF Hrvatske dio je Eurochild organizacije. To je mreža organizacija koja širom Europe radi na promociji prava i unapređivanju dobrobiti djece i mladih sa sjedištem u Bruxellesu. Eurochild ima 176 punopravnih članova u 34 države Europe. Hrvatska je pristupila Eurochild organizaciji 2019. godine. U Opatiji održana je konstituirajuća sjednica u prosincu iste godine s vijećnicima prvog saziva. Mandat vijećnicima traje  dvije godine.

Nacionalni forum dječjeg vijeća Eurochilda omogućuje djeci i mladima ostvarivanje dječjih prava: pravo na izražavanje vlastitog mišljenja o svim stvarima koje se na njih odnose te pravo uvažavanja njihovog mišljenja od strane osoba koje odlučuju o pitanjima vezanim za život djece i mladih na lokalnom, nacionalnom i Europskom nivou.

Matija će ovim članstvom imati mogućnost predstavljati svoj grad u nizu zajedničkih projekata, a njegove će aktivnosti biti uključene i u međunarodne projekte. Naime, Matija će imati mogućnost raspravljati sa svojim vršnjacima iz Hrvatske , ali i cijele Europe o temama koje obuhvaćaju pitanja obitelji, obrazovanja, zdravstvenoj zaštiti djeteta, prava djece, vršnjačkog nasilja, siromaštva, škole te društva općenito i europskih stavova. Voditelji Nacionalnog forum Eurochilda – NEF za Hrvatsku su predstavnici Saveza društava Naša djeca Hrvatske.

S Matijom će na projektima surađivati svi članovi Dječjeg gradskog vijeća Čakovca, a pratit će ih voditeljica Koraljka Bendelja. Biti član Eurochilda NEF-a Hrvatske velika je čast,  za Matiju, njegovu školu Osnovnu školu Kuršanec, kao i za grad Čakovec.

Čestitke Matiji!

objavio: Koraljka Bendelja Dražen Oletić   datum: 18. 2. 2022.