Došašće ili advent – ususret Božiću

Pripremite srca, dolazi ljubav – misao je vodilja koja ovih dana krasi pano u holu naše škole.  Osim te snažne i dirljive poruke u blagdanskom je ozračju, u znaku dobrih anđela, i glavni ulaz u školu kao i školski hol.

Za stvaranje blagdanskog ugođaja pobrinule su se učiteljice Ida Domišljanović i Sandra Katić, a za izradu ukrasa za božićno drvce učiteljica  Renata Martinec sa svojim učenicima.

U nastavku (pod opširnije) možete pročitati više o došašću ili adventu.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji.

Došašće ili advent (lat. adventus=dolazak) je razdoblje u crkvenoj liturgijskoj godini u kojem se pripremamo za blagdan Božića, odnosno iščekujemo Isusovo rođenje. U zapadnom kršćanstvu, došašće počinje četiri nedjelje prije Božića. Najranije može početi 27. studenog, a najkasnije 3. prosinca.  Završava 24. prosinca na Badnjak. U Rimokatoličkoj Crkvi, u došašću, prevladava ljubičasta boja u liturgiji. Čitaju se prikladni tekstovi iz Biblije.

U došašću, izrađuje se i stavlja na stol adventski vijenac s četiri svijeće. Simboliziraju četiri nedjelje u došašću.

U ovom vremenu prevladavaju iščekivanje, nada, budnost i čežnja. Budnost je otvorenost očiju i srca, duboka svjesnost i nutarnje sabranje. Kršćani u došašću bdiju, da prepoznaju Boga koji dolazi.

objavio: Jasmina Balog   datum: 5. 12. 2017.

« Rujan 2018 »

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

28.08.2018. 13:51
Pilot projektom e-Škole značajno povećana digitalna zrelost 10 posto hrvatskih škola
Povećanje razine digitalne zrelosti 10 posto hrvatskih osnovnih i srednjih škola glavni je rezultat uspješno završenog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ kojeg je Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET započela s partnerima 2015. godine.

02.08.2018. 13:06
Pilot projektom e-Škole započela digitalna transformacija škola u Hrvatskoj
Škole koje sudjeluju u CARNET-ovom pilot projektu "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" značajno su napredovale u primjeni digitalnih tehnologija, pokazuju rezultati završnog vrednovanja digitalne zrelosti škola koje su CARNET i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (FOI), akademski partner na projektu, proveli u razdoblju od veljače do travnja ove godine.