Došašće ili advent – ususret Božiću

Pripremite srca, dolazi ljubav – misao je vodilja koja ovih dana krasi pano u holu naše škole.  Osim te snažne i dirljive poruke u blagdanskom je ozračju, u znaku dobrih anđela, i glavni ulaz u školu kao i školski hol.

Za stvaranje blagdanskog ugođaja pobrinule su se učiteljice Ida Domišljanović i Sandra Katić, a za izradu ukrasa za božićno drvce učiteljica  Renata Martinec sa svojim učenicima.

U nastavku (pod opširnije) možete pročitati više o došašću ili adventu.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji.

Došašće ili advent (lat. adventus=dolazak) je razdoblje u crkvenoj liturgijskoj godini u kojem se pripremamo za blagdan Božića, odnosno iščekujemo Isusovo rođenje. U zapadnom kršćanstvu, došašće počinje četiri nedjelje prije Božića. Najranije može početi 27. studenog, a najkasnije 3. prosinca.  Završava 24. prosinca na Badnjak. U Rimokatoličkoj Crkvi, u došašću, prevladava ljubičasta boja u liturgiji. Čitaju se prikladni tekstovi iz Biblije.

U došašću, izrađuje se i stavlja na stol adventski vijenac s četiri svijeće. Simboliziraju četiri nedjelje u došašću.

U ovom vremenu prevladavaju iščekivanje, nada, budnost i čežnja. Budnost je otvorenost očiju i srca, duboka svjesnost i nutarnje sabranje. Kršćani u došašću bdiju, da prepoznaju Boga koji dolazi.

objavio: Jasmina Balog   datum: 5. 12. 2017.

« Prosinac 2018 »

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

03.12.2018. 08:40
NATO vježba "Cyber Coalition 2018"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET sudjelovala je u jedanaestoj po redu NATO vježbi zaštite NATO i nacionalnih računalnih sustava pod nazivom "Cyber Coalition 2018".