Došašće ili advent – ususret Božiću

Pripremite srca, dolazi ljubav – misao je vodilja koja ovih dana krasi pano u holu naše škole.  Osim te snažne i dirljive poruke u blagdanskom je ozračju, u znaku dobrih anđela, i glavni ulaz u školu kao i školski hol.

Za stvaranje blagdanskog ugođaja pobrinule su se učiteljice Ida Domišljanović i Sandra Katić, a za izradu ukrasa za božićno drvce učiteljica  Renata Martinec sa svojim učenicima.

U nastavku (pod opširnije) možete pročitati više o došašću ili adventu.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji.

Došašće ili advent (lat. adventus=dolazak) je razdoblje u crkvenoj liturgijskoj godini u kojem se pripremamo za blagdan Božića, odnosno iščekujemo Isusovo rođenje. U zapadnom kršćanstvu, došašće počinje četiri nedjelje prije Božića. Najranije može početi 27. studenog, a najkasnije 3. prosinca.  Završava 24. prosinca na Badnjak. U Rimokatoličkoj Crkvi, u došašću, prevladava ljubičasta boja u liturgiji. Čitaju se prikladni tekstovi iz Biblije.

U došašću, izrađuje se i stavlja na stol adventski vijenac s četiri svijeće. Simboliziraju četiri nedjelje u došašću.

U ovom vremenu prevladavaju iščekivanje, nada, budnost i čežnja. Budnost je otvorenost očiju i srca, duboka svjesnost i nutarnje sabranje. Kršćani u došašću bdiju, da prepoznaju Boga koji dolazi.

objavio: Jasmina Balog   datum: 5. 12. 2017.

« Lipanj 2018 »

15.06.2018. 14:43
Objavljena "Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata"
U okviru provedbe projekta GrowCERT izrađena je “Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata” nastala temeljem  Akcijskog plana za provedbu Nacionalne strategije kibernetičke sigurnosti .

14.06.2018. 23:54
Uklonjene poteškoće u radu e-Dnevnik aplikacije za učenike
U četvrtak, 14. lipnja 2018. godine, u kasnim večernjim satima uočene su nepravilnosti u radu e-Dnevnik aplikacije za učenike. CARNET je tijekom noći poduzeo sve radnje na uklanjanju poteškoća s pristupom e-Dnevnik aplikaciji koje su uočene kod dijela korisnika sustava ocjene.skole.hr  te je u ranim jutarnjim satima uspostavljena puna funkcionalnost e-Dnevnik aplikacije za učenike.

12.06.2018. 14:17
Nacionalni CERT u međunarodnoj vježbi Cyber Europe 2018
Nacionalni CERT i ove je godine sudjelovao u međunarodnoj vježbi Cyber Europe 2018 koju je organizirala Agencija EU-a za kibernetičku sigurnost (ENISA) u suradnji s tijelima i agencijama iz područja kibernetičke sigurnosti iz cijele Europe.