Događanja u knjižnici

NAJDRAŽE KNJIGE NAŠIH UČITELJA : knjige koje se pamte

U Mjesecu hrv. knjige 2016. učenici viših razreda (5.-8. r.) imali su zadatak da naprave intervju sa svojim razrednikom/razrednicom na temu čitanja (vole li čitati, što danas čitaju, a što su čitali nekad…).  Učenici su postavili pitanja svojim razrednicima i zabilježili njihove odgovore, a svi intervjui (u pisanom obliku) nalaze se u šk. knjižnici. Ovim putem zahvaljujem svim učenicima i njihovim učiteljima na suradnji. Pod opširnije možete pročitati jedan od intervjua koji je svojevrsna preporuka za čitanje dobrih knjiga.

Intervju s učiteljicom hrvatskog jezika Anamarijom Mihić (razrednicom 6. b razreda)

Što ste čitali dok ste bili naših godina?

Kad sam bila vaših godina, čitala sam časopis „Modra lasta“, a povremeno i list za mlade „Bravo“. Naravno, čitala sam i zadanu lektiru. Jako sam voljela čitati, ali nisam baš voljela pisati lektiru jer smo svaki put morali prepričavati sadržaj i pisati bilješku o piscu.

Jeste li čitali samo lektiru ili ste čitali i druge knjige?

Uz lektiru sam čitala i druge knjige, zapravo sve do čega sam mogla doći. Čitala sam knjige koje bih dobila na poklon, npr. Blizanke Emila Kastnera i Gimnazijalku Antona Ingoliča, ali i romane Marije Jurić Zagorke i Janka Matka.

Koja knjiga Vam je posebno ostala u sjećanju i zašto?

Iz nižih razreda u najljepšem sjećanju mi je najviše ostala Pipi Duga Čarapa spisateljice Astrid Lindgren te Priče iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić zato što su mi ta djela najjače razbuktala maštu i vodila me u neke druge, zanimljive svjetove u kojima je sve bilo moguće. U višim me se razredima najviše dojmio Dnevnik Anne Frank jer me dirnula nesretna sudbina te židovske djevojčice i naučila me da počnem više cijeniti život. Dragi su mi i romani Augusta Šenoe: Branka i Zlatarovo zlato jer sam voljela povijesne teme.

Volite li čitati i što sada čitate?

Danas u čitanju doista uživam, ali imam malo vremena za knjige. Najviše knjiga pročitam ljeti jer tada nema nastave. Trenutno čitam roman Izgubljena kći J. Archera, nastavak romana Kane i Abel istoimenog autora. Ta djela bih preporučila svim odraslim čitateljima kao i trilogiju Milenium švedskog autora Stiega Larsona. Vama učenicima preporučila bih da pročitate roman Djevojčica iz Afganistana Deborah Ellis te Tajni leksikon Želimira Hercigonje. Zapravo, čitajte sve što vam je pri ruci pa ćete s vremenom moći prepoznati djela koja vrijedi čitati.

Pitanja sastavili i odgovore zapisali učenici 6. b razreda

(šk. godina 2016./2017.)

objavio: Jasmina Balog   datum: 18. 11. 2016.