Lektira

Novi popis lektira prema novom kurikulumu hrvatskog jezika – popis obaveznih i preporučenih izbornih lektirnih djela

Tijekom osnovnoškolskoga odgoja i obrazovanja učenik u svakoj školskoj godini samostalno čita određeni broj cjelovitih književnih tekstova koje učitelj izabire radi ostvarivanja predviđenih ishoda.

U prvom i drugom razredu osnovne škole učenik godišnje čita 10 cjelovitih književnih tekstova, od toga 2 obvezna književna teksta.

Od trećeg do osmog razreda osnovne škole učenik čita 8 cjelovitih književnih tekstova, od toga 2 obvezna književna teksta.

Učenik tijekom osnovne škole čita jedno djelo po vlastitome izboru godišnje. Broj djela za čitanje po vlastitome izboru učenika nije ograničen, čak štoviše, učenike valja poticati na čitanje iz užitka radi poticanja literarnoga čitanja te stvaranja čitateljskih navika i čitateljske kulture.

Popis preporučenih izbornih djela načinjen je prema rezultatima anketnog upitnika koji su ispunjavali učitelji razredne nastave, nastavnici hrvatskoga jezika i školski knjižničari.

Rezultati upitnika mogu poslužiti kao smjernice budući da učitelji i nastavnici Hrvatskog jezika s obzirom na njihove kompetencije mogu potpuno samostalno procijeniti i izabrati lektirna književna djela kojima će najbolje ostvariti ishode učenja koji su predviđeni kurikulumom Hrvatskog jezika.

Popis obveznih književnih tekstova za cjelovito čitanje:

1. i 2. razred osnovne škole:

Grimm, Jacob i Wilhelm: Crvenkapica, Snjeguljica, Trnoružica

Andresen, Hans Christian: Carevo novo ruho, Ružno pače, Tratinčica

3., 4. i 5. razred osnovne škole:

Brlić-Mažuranić, Ivana: Čudnovate zgode šegrta Hlapića

Lovrak, Mato:Vlak u snijegu

Lovrak, Mato: Družba Pere Kvržice

Balog, Zvonimir: izbor iz poezije

Vitez, Grigor: izbor iz poezije

Kušan, Ivan: Koko u Parizu

6., 7. i 8. razred osnovne škole:

Brlić-Mažuranić, Ivana: Priče iz davnine

Cesarić, Dobriša: izbor iz poezije

Gavran, Miro: Zaljubljen do ušiju

Glavašević, Siniša: Priče iz Vukovara

Mihelčić, Nada: Zeleni pas

Pavličić, Pavao: Trojica u Trnju

Popise preporučenih izbornih djela pogledajte u priloženom dokumentu.

Priloženi dokumenti:
izborna-djela osnovna-skola.pdf