Eko čišćenje

Tematsko područje

Ekološko

Cilj

Na temelju vlastitog istraživanja osvijestiti važnost uporabe ekoloških sredstava za čišćenje, umjesto kemijskih.

Osnovna škola Kuršanec, Glavna 15, 40 000 Čakovec

Telefon/ telefaks : 040 389 099

E-adresa: os-kursanec@ck.t-com.hr

Voditelji

Zvonka Rakuša, dipl. učiteljica razredne nastave i hrvatskoga jezika

Učenici

Učenici koji su sudjelovali u izradi projekta su članovi grupe „ Građanski odgoj“: Tea Jalušić ( 4.b ), Anita Drožđek ( 4.b ), Kristijan Šardi ( 4.b ), Aleks Salimović ( 4.b ), David Ignac  ( 4.b ), Klara Bacinger ( 4.b ), Đura Oršuš ( 4.c ), Danijela Balog  ( 4.c ),  Dora Kos  ( 4.b ), Robi Horvat ( 4.b ), David Tušek ( 4.b )

Učenici koje će predstaviti projekt: Tea Jalušić ( 4.b ), Klara Bacinger ( 4.b ), Dora Kos ( 4.b ) i Anita Drožđek ( 4.b ).

Izbor i istraživanje problema

Na mnogim televizijskim emisijama, novinama i časopisima slušamo i čitamo o zagađivanju okoliša, odnosno kako treba osvijestiti  djecu i odrasle o njegovom očuvanju. Kod kuće i u školi vidjeli smo da se čišćenje obavlja kemijskim sredstvima  koja štete zdravlju čovjeka i okolišu. Razmišljali smo, kako bismo mi mogli utjecati i vlastitim primjerom pokazati  našim roditeljima i tetama spremačicama, da zamijene kemijska sredstva prirodnim. Tako smo došli do problema kojim se želimo baviti u našem projektu.

Anketirali smo više roditelja jer smo željeli saznati što koriste za čišćenje i jesu li probali čistiti prirodnim sredstvima. Na internetu smo pronašli i zakone koji govore kako treba postupati s okolišem kao i to da su građani kao pojedinci odgovorni za svoja ponašanja prema sebi i prirodi.

Moguća rješenja problema

U svakodnevnim situacijama često puta moramo odlučiti što ćemo i na koji način nešto napraviti, a nismo sigurni u sam ishod. Kad smo odabrali problem, počeli smo razmišljati i o načinima rješavanja tj. provođenju eko čišćenja. Prvo smo raspravljali o jakim i slabim stranama pri čišćenju  prirodnim ili kemijskim sredstvima. Kako bi tema projekta dobila na važnosti, prvo smo se trebali educirati i proučiti literaturu, a zatim isprobati djelovanje prirodnih sredstava. Neki su se zalagali da bi trebalo čistiti samo prirodnim sredstvima, dok bi drugi čistili samo kemijskim. Složili smo se, da svakako treba informirati roditelje i  učitelje, te izraditi jedan letak s konkretnim primjerima kako čistiti.

Najbolji pristup rješenju problema

Nakon rasprave što bi bilo najbolje, odlučili smo da ćemo proučiti literaturu, sami isprobati čistiti prirodnim sredstvima, informirati roditelje na roditeljskim sastancima, a učitelje u školi. Izradit ćemo letak s konkretnim primjerima čišćenja, a za učenike u školi izraditi jedan plakat.

Plan djelovanja

Nakon čitanja literature o prirodnim sredstvima, sami smo isprobali djelovanje i učinkovitost. U školi smo octom i vodom čistili stakla i ogledala, za čišćenje odvoda umivaonika koristili smo sol, soda bikarbonu i ocat, a za mrlje limun. Svoja iskustva ispričali smo spremačicama i  ravnateljici, a kod kuće smo roditeljima i sami  pokazali naše „eko čišćenje“.

Projekt je bio predstavljen

Projekt će biti  predstavljen Vijeću roditelja OŠ Kuršanec, roditeljima 4.c,  4.b i 4.d razreda na roditeljskom sastanku, učiteljicama i učiteljima OŠ Kuršanec, ravnateljici i spremačicama. Na Web  stranicama naše škole može se pročitati o projektu i pogledati letak s uputama za čišćenje prirodnim sredstvima, koji smo izradili.

Ostvareni rezultati

Učenici su radom na projektu razvijali komunikacijske i socijalne vještine neophodne za svakodnevni život , tražili su informacije vezane uz problem kojim su se bavili, argumentirano zastupali svoje stavove i razvijali kritičko mišljenje. Baveći se temom vezanom uz ekologiju, postali  su odgovorniji  i osjetljiviji u  odnosu prema okolišu i svom zdravlju.

Zainteresirali su roditelje ( mame ), bake i učiteljice, a ponajprije sami sebe za  sudjelovanje u čišćenju, a da pri tom ne štete sebi i okolišu.

Fotografije pogledajte u našoj foto-galeriji.

« Listopad 2020 »