Na roditeljskom sastanku održanom 11. svibnja 2026. godine u 12:40 sati, u školskoj dvorani, roditelji 7. i 8. razreda naše škole imali su priliku sudjelovati u zanimljivom i korisnom predavanju pod nazivom „Obiteljska atmosfera – kako stvoriti sretan dom”.
Predavanje su održale stručne djelatnice iz Obiteljskog centra Čakovec: Lidija Vinković i Dijana Miri. Tijekom susreta naglašena je važnost kvalitetne komunikacije između roditelja i djece te kvalitetnog vremena koje djeca i roditelji (ili partneri) provode zajedno. Poseban naglasak stavljen je na odgovornost roditelja u poticanju komunikacije, kao i na načine aktivnog i pozitivnog podržavanja djeteta u njegovom svakodnevnom razvoju i školskim obavezama. Roditelji su imali prilike čuti konkretne primjere o tome kako prepoznati potrebe djeteta, na koji način potaknuti komunikaciju, a da se dijete ne osjeća napadnutim, kako steći djetetovo povjerenje te kako mu biti podrška u svakodnevnim izazovima. Na sastanku je istaknuto da je vrlo važno vlastitim primjerom učiti djecu uspješnoj komunikaciji. Bilo je riječi i o tome kome se roditelji mogu obratiti u slučaju obiteljskih poteškoća (koje su najčešće posljedica nekvalitetne komunikacije između članova obitelji, nepokazivanja osjećaja, potreba te nezadovoljavanja istih od strane bližnjih) koje tada utječu na dijete i cjelokupnu obitelj na svim razinama. Istaknuta je važnost pravovremenog traženja pomoći i otvorene komunikacije s učiteljima, stručnim suradnicima te relevantnim institucijama ukoliko poteškoće nadilaze mogućnosti jedne obitelji.
Predavanje je bilo vrlo korisno i poticajno, a roditelji su imali priliku postavljati pitanja i podijeliti svoja iskustva komunikacije i provođenja vremena s djecom i partnerom s kojim žive. Zaključeno je kako je zajednički cilj svih uključenih – nasmijano, zadovoljno dijete koje ima povjerenje u roditelje – ostvariv jedino kroz kontinuiranu i kvalitetnu komunikaciju i/ili suradnju obitelji i škole. I za kraj, često nam je potreban samo jedan zagrljaj ili osmijeh. Možda svi problemi neće nestati, no ipak će postati barem malo manji i lakši.
Anita Hrelja, prof. socijalni pedagog


