Terenska nastava u Žabniku

U srijedu, 2. listopada učenici četvrtih razreda sa svojim učiteljicama i učiteljem bili su na terenskoj nastavi u Žabniku, najsjevernijoj točki Republike Hrvatske.

Po dolasku u Žabnik, kraćom šetnjom kraj rijeke Mure, prvo su posjetili Mlinarsku kuću. Ispred Mlinarske kuće dočekao ih je domaćin David Novinšćak, koji je odsvirao i otpjevao poznatu međimursku pjesmu „Da nam pak dojde to vreme“.

U sklopu Mlinarske kuće upoznali su priču o životu jednog mlinara kroz etnografsku zbirku „Jeden den v živleju mlinara Franca Žalara“. Na početku učenici su vidjeli kraći film koji prikazuje što sve mlinar radi u jednom danu.

Također, kroz najmoderniju tehniku prikazan im je bio biljni i životinjski svijet uz rijeku Muru, alat koji je bio potreban kako bi se napravilo brašno, te razni alati za obradu polja i žetvu. Naučili su da se nakon žetve i pravljenja brašna pekao kruh za koji su bili potrebni još voda i kvasac.

U zbirci je bilo prikazano da mlinar nije samo radio nego se i zabavljao kroz sviranje i pjevanje međimurskih popevki. Na samom kraju učenicima je prikazana podna projekcija, koja stvara osjećaj šetnje po plićaku rijeke Mure, gdje su imali prilike „uloviti“ ribice.

Osim posjeta Mlinarskoj kući, učenici su se vozili skelom s jedne strane obale rijeke Mure na drugu. Također, imali su prilike vidjeti i stari mlin. Kad su se vraćali kući, posjetili su Lopatinec, odnosno vidikovac kod crkve Sveti Juraj na Bregu, kako bi vidjeli crkvu koju inače mogu vidjeti iz svog mjesta.

Iako je cijelo vrijeme padala kiša, učenici su naučili i vidjeli nešto novo, te su sretni išli svojim kućama što su pokazali pjevanjem dječjih pjesmica u autobusu.

Učiteljice četvrtih razreda