Europski dan logopedije

U nedjelju, 6. ožujka 2022., obilježava se Europski dan logopedije. Ove se godine obilježava pod geslom Logopedija kroz sva životna razdoblja. Time se željelo naglasiti da logopedi nisu isključivo vezani za rani razvoj i djecu, već da naše usluge trebaju osobama u različitim životnim razdobljima. U posljednje se vrijeme naglašava važnost rane intervenciji. I to je naravno istina. Logopedi ne rade s djecom kada ona progovore, kada krenu u školu, njihov rad kreće nekada i prije prve godine života. Izuzetno je važno odmah krenuti s podrškom i terapijom. No, važno je reći da logopedi rade i sa osobama kojima podrška i pomoć nije bila potrebna u ranom razdoblju nego se javila npr. za vrijeme rada u vrtiću ili školi te je došlo do poremećaja glasa. Osim toga, logopedi rade i sa starijim osobama koje su pretrpjele neki od oblika moždanog udara ili traumatskog oštećenja mozga, kao i sa starijim osobama koje pate od Alzheimerove bolesti. Stoga, logopedi su stručnjaci za sva vremena kroz sva životna razdoblja i za mnoge oblike poremećaja. Ključno je i dalje osvještavati javnost o ulozi koju logoped ima. Svim kolegicama i kolegama želim čestitati naš dan! (Ivana Srebačić, stručna suradnica - logopetkinja)

objavio: Jasmina Balog   datum: 4. 3. 2022.