Čitalački klub

Čitalački klub 3. b razreda - Aktivnosti u školskoj knjižnici

Tema: Tolerancija i prihvaćanje različitosti

Učenici 3. b razreda su kroz različite aktivnosti osvijestili njima prilično nepoznate pojmove odnosno naučili su što je to tolerancija i kako prihvatiti različitost u svojoj okolini. Zajedno sa svojom učiteljicom Svjetlanom Zlatarek i školskom knjižničarkom Andreom Sinković naučili su kako biti bolji prijatelji i kako se ponašati u situacijama koje zahtijevaju prihvaćanje tuđih mana, ali i vrlina.

Uvod u aktivnosti bio je motivacijski razgovor s učenicima, te predstavljanje i čitanje slikovnice Vita prihvaća različite prijatelje, autorice Sanje Polak. Učenici nisu samo slušali Vitinu priču, već su nakon svakog poglavlja, potaknuti pitanjima i gledajući ilustracije,  aktivno sudjelovali u raspravi i zaključivali što je dobro i što je loše u ponašanju djevojčice Vite.

Nakon što su učenici dobro upoznali Vitu i njezine različite prijatelje, zajednički su sudjelovali u kvizu napravljenom prema slikovnici. Pitanja u kvizu su bila usmjerena na razumijevanje zajedništva i prihvaćanja drugih, te su učenici još više shvatili zašto je važno prihvaćati razlike i koliko nas one bogate.

Kviz - Vita prihvaća različite prijatelje

Digitalni nastavni listić - Vita prihvaća različite prijatelje

Učenici su nakon kviza imali zadatak riješiti nastavne listiće na temu Što rade dobri prijatelji?. Učenici su radili samostalno, a poslije se zajednički utvrdilo koja ponašanja su poželjna i lijepa, odnosno učenici su shvatili važnost dobrog odnosa s prijateljima.  Kroz razgovor su se opisivale mnoge situacije u razredu koje su pokazale i dobra i loša ponašanja, te je bilo vidljivo kako su se učenici prepoznali u nekima od njih te su shvatili da njihovo ponašanje nije bilo primjereno, odnosno u drugim situacijama je njihovo ponašanje bilo pohvalno i uzorno.

Sljedeća aktivnost je bila crtanje sebe i svojih prijatelja u igri, i crteži su jasno pokazali da su učenici ozbiljno shvatili koliko je važno biti nesebičan,  pomagati drugima i prihvaćati različitosti.

Posljednja aktivnost bila je izrada plakata na temu tolerancije i prihvaćanja različitosti. Učenici su plakat izrađivali složno i u veselju, kao da su im poruke, koje su čitali i lijepili, mahale i pozdravljale ih. Učiteljice su bile iznimno sretne što su tako zahtjevnu temu uspješno obradile, te usadile nova saznanja u mala učenička srca.

« Svibanj 2024 »