Događanja u knjižnici

KAMIŠIBAJ – MOST KOJI JE SPOJIO MLADE PRIPOVJEDAČE

Ove školske godine OŠ Kuršanec uključila se u projekt Kamišibaj u koji su uključene još tri međimurske škole: OŠ Vladimira Nazora Pribislavec, OŠ dr. Ivana Novaka Macinec i OŠ Orehovica. Koordinator projekta je OŠ Vladimira Nazora Pribislavec, a ciljevi projekta su upoznati kamišibaj kao japanski tradicijski oblik pričanja priča, razvijati maštu primjenom kamišibaja u nastavi, potaknuti kreativnost u likovnom i govornom izražavanju te se osnažiti za javne nastupe pred mlađim učenicima i njihovim učiteljima.

U projekt su se uključile učenice i učenici koje zanima kreativno likovno i govorno izražavanje, a svojim će izvedbama promovirati pripovijedanje i poticati ostale učenike na pripovijedanje pomoću slika. Nositelji aktivnosti su zainteresirani učitelji i stručni suradnici iz navedenih četiriju škola. Voditeljice kamišibaj aktivnosti u našoj školi su školska knjižničarka Jasmina Balog i Anamarija Mihić, učiteljica hrvatskog jezika. Veliku pomoć i podršku pružila nam je i prof. Ida Domišljanović, učiteljica likovne kulture koja je svojim zalaganjem pomogla učenicama da izrade ilustracije prema tekstu bajke Žabica djevojka.

30. listopada 2023. održana je prva edukacija, odnosno radionice za učenike, učitelje i stručne suradnike svih četiriju škola. Radionice su vodile prof. Iva Nemec, univ. spec. art. i Magda Henok, univ. spec. art. 5. prosinca svaka se škola predstavila pripovijedanjem svoje priče u OŠ Vladimira Nazora Pribislavec. Njihove je nastupe pozorno pratila prof. Iva Nemec kako bi im svojim savjetima pomogla da poboljšaju tehniku pripovijedanja  i postanu još uvjerljivije i zanimljivije pripovjedačice.

U kamišibaj tjednu (11. – 15. 12.) održana su međusobna gostovanja četiriju škola. Naša se škola 12. prosinca 2023. već predstavila izvedbom hrvatske narodne bajke Žabica djevojka u OŠ Vladimira Nazora Pribislavec pred učenicima četvrtih razreda. Istu bajku učenice su pripovijedale i u OŠ Kuršanec učenicima trećih i četvrtih razreda. Pripovijedanje bajke u kamišibaj tehnici izvele su sljedeće učenice: Monika Oršuš (5.a), Marijana Kalanjoš (7.b), Petra Oršuš (7.b), Maja Balog (7.d) i Anamarija Oršuš (7.d).  Učenice iz OŠ Vladimira Nazora Pribislavec nedavno su gostovale u našoj školi i predstavile se pripovijedanjem legende o Crnom grofu.

Nastavlja se daljnje druženje učenika i međusobno gostovanje svih četiriju škola. Vrijednost ovog projekta svakako je razvijanje i poticanje kreativnosti, mašte i ljubavi prema pripovijedanju, no također nas vesele nova prijateljstva i prilike za razmjenu iskustava proizašlih iz međusobne suradnje navedenih članica projekta. (Anamarija Mihić, učiteljica hrv. jezika)

Fotografije pogledajte u foto-galeriji.

objavio: Jasmina Balog   datum: 21. 12. 2023.