Događanja u knjižnici

Noć knjige 2023.

Najmasovnija nacionalna manifestacija koja promiče knjigu i čitanje Noć knjige održava se 12. godinu zaredom, od 21. do 23. travnja, sa čak više od 1100 programa i akcija diljem Hrvatske.

U središtu zanimanja Noći knjige 2023. je umjetna inteligencija, a pred sudionike je postavljen izazov kreativnog preispitivanja ove teme, uobličen u pitanje Sanjaju li roboti električne knjige?. Fascinira li i vas umjetna inteligencija? Može li biti korisna i za knjigu i čitanje? Kako? Zanemarujemo li, oslanjajući se olako na njezina rješenja, vlastite intelektualne resurse? Hoće li umjetna inteligencija u nekom trenutku moći potpuno zamijeniti čovjeka? Može li stroj postati uspješan autor? Što bi to moglo značiti za umjetnost, osobito za književnost?

Noć knjige obilježili smo u našoj školi u 4. a razredu u suradnji učiteljice Ivane Žganec i knjižničarke Jasmine Balog. U 4. a razredu je održan prigodni nastavni sat na kojem se slavila knjiga i čitanje s temom Roboti (Udomili smo robota). Učenicima je na samom početku pročitan zanimljiv članak o robotima (povijest i vrste robota) iz dječjeg časopisa Smib. Učenici su iznijeli svoja razmišljanja o robotima te nas iznenadili sa zavidnom razinom znanja o njima kao i s originalnim i maštovitim idejama kakvog bi oni htjeli robota.

Nakon toga, učenici su pročitali opis izvanzemaljca Eka Eka iz knjige Hrvoja Hitreca koji izgledom podsjeća na robota. Učenicima je pročitana priča na temu Udomili smo robota. Zadatak je bio da učenici izmijene kraj priče.

Sat je završio s izložbom znanstveno-fantastičnih romana za djecu koje imamo u školskoj knjižnici, a svakako ih vrijedi pročitati. Da čarolija i radost čitanja potraju što duže, svaki učenik je dobio na poklon straničnik koji će ih ujedno podsjećati na važnost čitanja.

Fotografije pogledajte pod opširnije.

objavio: Jasmina Balog   datum: 21. 4. 2023.